
Earthworm Jim (1994)


S produkcí studia Shiny Entertainment, které roku 1993 založil David Perry, to bylo vždy tak trochu jako na houpačce. Některé hry, které v jeho kancelářích vznikly, dnes platí za naprosté klasiky (Messiah, 2000), jiné se staly propadáky (Enter the Matrix, 2003). V dnešním povídání se nicméně vrátíme hlouběji do minulosti a sice do roku 1994, kdy Shiny Entertainment vydalo svoji první hru, plošinovku Earthworm Jim.
David Perry, zakladatel studia Shiny, naprogramoval Earthworm Jima ve spolupráci s Nicholasem Jonesem a Andym Astorem. On sám zkušenosti s programováním získal tak, že vytrvale studoval odbornou literaturu, zabývající se vývojem her. V sedmnácti letech se přestěhoval ze svého rodného Severního Irska do Londýna, kde se pod hlavičkou Probe Software podílel na hrách jako Teenage Mutant Hero Turtles nebo The Terminator. Jeho další kroky směřovaly do Ameriky, kde v řadách studia Virgin Interactive pracoval na herní adaptaci úspěšného animovaného filmu Aladdin. Nabyté vědomosti a půjčka v řádech několika milionů dolarů od společnosti Playmates mu roku 1993 umožnila se osamostatnit a založit vlastní studio, Shiny Entertainment. Z předchozích zaměstnání měl zapsanou řadu kontaktů a do nově vznikajícího týmu se mu podařilo zlanařit plejádu zkušených lidí, zmiňme například Stevea Crowa (později pracoval na World of Warcraft), Nicka Bruta (MDK), nebo grafika Douga TenNapela, díky kterému získal Earthworm Jim unikátní grafickou stylizaci, inspirovanou japonskými komiksy. TenNapel si na pohovor s Davidem Perrym připravil sérii skic, jednou z nich byl náčrtek žížaly v bojovém obleku. Když Perry tento grafický návrh viděl, okamžitě TenNapela přijal.
Vzhledem k tomu, že valná většina vývojářského týmu měla předchozí zkušenosti s vývojem 2D plošinovek, bylo celkem jasné, že první hra, na které budou v Shiny Entertainment pracovat, bude spadat právě do tohoto žánru. TenNapelova grafika se Perrymu natolik líbila, že jí podřídil celý vývoj. Postupem času se však do kreativního procesu tvorby grafických návrhů zapojili všichni členové týmu. "Návrhy kreslil každý a na poradách jsme nad nimi diskutovali. Skici od programátorů nás vždy zaručeně pobavily," vzpomíná Perry. Spousta nápadů se do hry původně vůbec neměla dostat, ale řada vývojářů se nehodlala smířit s tím, že právě jejich návrh by se ve hře neobjevil. Vznikla tak řada interních demoverzí, v nich byla jejich použitelnost názorně demonstrována. TenNapel sám vypracoval animace pro všechny bláznivé postavičky, které se ve hře objevují a hlavní postavu dokonce sám nadaboval.
Earthworm Jim byl poslední hrou, na níž se David Perry
podílel jako programátor. Jelikož už měl nejen on ale i ostatní programátoři
v týmu zkušenosti z prací na jiných plošinovkách, vývoj odsýpal bez větších
komplikací a jako největší kámen úrazu se projevila nutnost komprese dat. Hra
vyšla mimo jiných platforem také ve verzi pro Segu Mega Drive a ta byla schopná
pracovat pouze s disketami o kapacitě 4 MB. Muselo se tak řešit, jak
vměstnat velké množství grafiky do takto omezeného úložného prostoru. "Společně s animátorem Mikem Dietzem,
s nímž jsem se znal již z dob Virgin Interactive, kde jsme dělali na
Aladdinovi, jsme vymysleli jednoduchou metodu. Po prvním políčku animace
následovalu druhé, pak třetí, opět druhé, následně sedmé, pak třetí a ve finále
zase první," říká Perry. Tento trik umožnil šetřit kapacitu disket a animace přitom stále vypadaly naprosto plynule.
Hra získala velkou oblibu bezprostředně po svém uvedení na trh a Earthworm Jim tak nezůstal pouze na obrazovkách počítačů a herních konzolí. Kromě série komiksů, hraček nebo sběratelských figurek vznikl také třiadvecetidílný seriál, v němž Jima nadaboval Daniel Castellaneta (originální hlas Homera Simpsona). Pouze o rok později se poté na pultech obchodů objevil Earthworm Jim 2, na němž se David Perry podílel nově jako designér a nikoliv programátor a který opět sklidil velké úspěchy. Co se týče dalšího pokračování, Earthworm Jim 3D, tak pod něj se již podepsalo studio Interplay Entertainment, protože nikomu v Shiny se nechtělo převádět oblíbenou 2D postavu do třetího rozměru.
Hlavní důvody, proč se i dnes na Earthworm Jima vzpomíná, jsou zejména jeho výrazně stylizovaná vizuální stránka, bláznivý příběh a ulítlý humor. Co se týče hratelnosti, tak u ní, pokud se rozhodnete si hru zahrát dnes, je zapotřebí počítat s tím, že se jedná o opravdu náročnou hru. Přesné načasování pohybů a opětovné procházení úrovní, přičemž v řadě z nich si budete muset zapamatovat umístění jednotlivých nepřátel, je zde na denním pořádku. Z tohoto hlediska se dá říct, že hra nezestárla úplně nejlépe a hojné využívání typických devadesátkových "podpásovek" jí činní méně přístupnou novým hráčům. To by vás však nemělo odradit, pokud počáteční trápení překonáte, čeká vás několik hodin zábavy ve společnosti jedné z ikonických videoherních postav.
Autor textu: Jaroslav Choun
- Název: Earthworm Jim
- Rok vydání: 1994
- Vývojář: Shiny Entertainment