Gabriel Knight (1993)

27.10.2021

Studia LucasArts a Sierra patří mezi nejzásadnější herní společnosti devadesátých let. Adventury, které vzešly z jejich produkce, patří do dnešních dní mezi nejzásadnější kusy videoherní historie. Obě společnosti si v průběhu let dokázaly získat početnou základnu příznivců, což bylo z velké části dáno tím, že každá z nich přistupovala k vývoji her rozdílným způsobem. Zatímco vývojáři z LucasArts se svými tituly snažili hráče především bavit, hry od Sierry se zaměřovaly na vážnější témata, ostatně není to tak dávno, co jsme na tomto webu zavzpomínali na kontroverzní adventuru Phantasmagoria, která v roce 1996 šokovala hráčskou veřejnost.

Jednou z nejznámějších herních postav, jaká se kdy v kancelářích Sierry zrodila, je bezpochyby Gabriel Knight, kterého vytvořila spisovatelka Jane Jensenová, jež do studia nastoupila v roce 1991. Podobně jako Al Lowe, otec legendární série Leisure Suit Larry, musela i ona své kvality nejprve prokázat při účasti na vývoji jiných titulů. Jako návrhářka se podílela na hrách EcoQuest: Search fo Cectus, Police Quest 3 nebo King's Quest 6. Následoval zlom v podobě prvního dílu budoucí série Gabriel Knight.

Jane Jensenová se rozhodla prozkoumat všechny možnosti, které hry jako médium pro vyprávění příběhů nabízejí. Scénář hry Gabriel Knight je sice lineární a má přesně definovaný začátek, prostředek a konec, jak je ostatně u drtivé většiny adventur zvykem. Obsahoval nicméně velké množství nepovinných odboček, což už naopak standardem žánru v žádném případě nikdy nebylo. Jejich prozkoumáváním se hráč mohl dozvědět více informací o hlavní postavě i celém herním světě. Děj hry byl rozdělen do několika kapitol, pro jejichž dokončení bylo vždy zapotřebí splnit všechny úkoly a hádanky, které se v nich nacházely. Pořadí akcí však nebylo striktně definováno a hráč si tak mohl vybrat, jaký problém se vydá řešit, což bylo šikovné v momentě, kdy se na některé z hádanek zasekl. Děj hry sledoval osudy neúspěšného spisovatele a majitele knihkupectví Gabriela Knighta, jehož sužují noční můry a který má problémy s napsáním svého vytouženého bestselleru. Při psaní své nové knihy se rozhodne čerpat inspiraci z vražd, jež v posledních dnech šokovaly obyvatele jeho domovského New Orleans a které jsou na první pohled inspirovány kultem voodoo. První Gabriel Knight s podtitulem Sins of Fathers je dalším důkazem, že se studio Sierra nebálo uvádět na trh tituly, vyprávějící temné a dospělé příběhy.

Kvalitu příběhu, notně těžícího z propracované psychologie hlavního hrdiny, vytáhl ještě více do popředí líbivý grafický kabátek, který pro hru vytvořil tým výtvarníků pod vedením Johna Shroadesa. Díky kombinaci několika grafických stylů budí Gabriel Knight pozornost i dnes. "Pro zdůraznění zlomových okamžiků jsme používali komiksové rozdělení obrazu," vzpomíná Shroades. Právě tento detail se postaral o to, že většina klíčových momentů hry se nesmazatelně vryla do pamětí hráčů. Děj hry byl zasazen do New Orleans a vývojáři se rozhodli, že se jej ve hře pokusí zpodobnit co možná nejvěrněji. Přistoupili tedy k použití filmařské technologie takzvaných storyboardů neboli detailního rozkreslení jednotlivých scén a animací, jichž hra obsahovala přes osmdesát. Tento složitější postup se ve finále vyplatil. Hráči, kteří po vydání Gabriela Knighta do New Orleans zavítali, Jane Jensenové zasílali hromady fotografií míst, jež se ve hře objevily, což pouze dokazuje, jak věrně se výtvarníkům titulu podařilo zobrazit ikonická místa jako Jacksonovo náměstí nebo katedrálu St. Louis.

Scénář hry obsahoval téměř osm tisíc řádků dialogů, což by vydalo na pět celovečerních filmů. Nebylo tedy úplně snadné sehnat herce, kteří by velké množství textu namluvili. Casting dabérů již neměla na starosti Jane Jensenová, ale hollywoodský producent Stuart M. Rosen, s nímž měla Sierra dobré zkušenosti od King's Quest 6. Do hlavní role se nakonec podařilo obsadit Tima Curryho, který byl v té době známý zejména díky svým rolím klauna Pennywise z televizní minisérie IT na motivy románu Stephena Kinga a recepčního ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. "Gabriel Knight byl fakt dost v pohodě. Je pohledný a dobře se mi s ním žilo. Navíc jsem fanda New Orleans," říká Curry. Také ve vedlejších rolích bylo možné slyšet řadu známých herců. Detektiva Moselyho, jemuž se Knight neustále plete do práce, nadaboval Mark Hamill, herec známý z původní trilogie Star Wars. Dále můžeme zmínit Michaela Dorna (Star Trek, Méďa 2), Jima Cummingse (jeho hlas je možné slyšet ve většině disneyovek) nebo převážně televizní herečku Leah Remini (seriál Dva z Queensu). Takto zvučné herecké obsazení v té době žádná jiná hra neměla.

Na pulty obchodů dorazil Gabriel Knight sedmnáctého prosince roku 1993. Nejen profesionální dabing ale také líbivá grafika a poutavý temný příběh o voodoo kultech hře zajistily úspěch. Titul získal řadu ocenění a v roce 1996 vyšla dokonce novelizace příběhu od Jensenové. Další důkaz toho, že původní scénář nesporně měl své kvality.

Autor textu: Jaroslav Choun


  • Název: Gabriel Knight: Sins of the Fathers
  • Rok vydání: 1993
  • Vývojář: Sierra On-Line